text1

چهارشنبه, 10 آذر 1400-

اخبار مهم حقوقی قضائی کشور

دیده بان هشتم :

 آزادی ۱۲۰ نفر از زندانیان آذربایجان شرقی

رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی از آزادی ۱۲۰ نفر از زندانیان استان آذربایجان شرقی به‌مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس خبر داد.
موسی خلیل‌الهی گفت: به مناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای اجرای سیاست‌های تحولی قوه‌قضاییه، طی مراسمی با اهدای شاخه گلی ۱۲۰ نفر از زندانیان این استان آزاد و برای ۷۵۰ نفر مرخصی اعطا شد. وی ادامه داد: بر همین اساس در راستای بهره‌مندی مددجویان از امتیازات تشویقی و نهاد‌های ارفاقی برای ۷۵۰ نفر از مددجویان مرخصی اعطا شد تا بتوانند در خدمت خانواده‌های خودشان باشند.

 

اخبار مهم حقوقی قضائی


رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: همراه دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی و ۵۲ نفر از قضات دادگستری استان آذربایجان شرقی از زندان تبریز بازدید به‌عمل آمد و طی ملاقات چهره به چهره با زندانیان زندان مرکزی تبریز مشکلات و درخواست‌های یکصد نفر از مددجویان زندان مرکزی تبریز را بررسی و دستورات لازم را صادر شد.

بهره‌گیری از تکنولوژی‌ها برای پیشگیری از جرم
رییس کل دادگستری استان مرکزی‌‌، گفت: بهره‌گیری از فناوری‌های قوه‌قضاییه جهت پیشگیری از اقدامات احتمالی مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار در دستورکار ضابطین و دستگاه های مسئول قرار گیرد.
حجت‎الاسلام‌و‌المسلمین سیدعبدالمهدی موسوی در جلسه ستاد کنترل مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار استان مرکزی، اظهار کرد: رصد، شناسایی و تکمیل اطلاعات سامانه های مربوطه در حوزه مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار به منظور پیشگیری از وقوع اقدامات ایذایی و تخریب کننده و هزینه‌آور این مجرمین در جامعه است که باید در دستورکار جلسات این ستاد قرار گیرد. وی افزود: جلسات این ستاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه اگر اهداف دستورالعمل ابلاغی کنترل مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار بخوبی محقق نشود این مجرمین بیشترین خسران و زیان ها را به مردم و جامعه وارد می سازند لذا می‌طلبد هماهنگی مناسب میان اعضا ایجاد تا بتوانند در راستای انجام وظایف و تکالیف تعیین شده، گام بردارند. رییس ستاد کنترل مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار استان مرکزی تأکید کرد: بهره‌گیری از فناوری‌های قوه‌قضاییه جهت پیشگیری از اقدامات احتمالی مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار در دستور کار ضابطین و دستگاه‌های مسئول قرار گیرد و اگر نقصی در سامانه های موجود وجود دارد در اسرع وقت مرتفع و به روزرسانی شود و باید همراه با فناوری روز جهان برای کنترل مطلوب‌تر، از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم.
موسوی تصریح کرد: باید راه را برای استفاده از ظرفیت‌های بالای کمک‌های مردمی در این حوزه باز گذاشت و سامانه‌ای طراحی و در اختیار عموم قرار گیرد تا بتوانند هر موقع از شبانه روز گزارش و اطلاعاتی از اقدامات و جرایم مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار دارند در اختیار دستگاه‌های انتظامی و امنیتی بگذارند.

لزوم آماده‌سازی فرم استاندارد در مبایعه‌نامه‌های املاک و خودرو
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران بر آماده سازی فرم استاندارد در مبایعه نامه‌های مربوط به حوزه‌های معاملات املاک و خودرو تاکید کرد.
علی دیزجی در راستای کاهش ورودی پرونده به محاکم در نشست تخصصی با رؤسای اتحادیه‌های املاک، خودرو و اتاق اصناف ایران برآماده سازی فرم استاندارد در مبایعه نامه‌های مربوط به حوزه‌های معاملات املاک و خودرو تاکید کرد و گفت: تعارض متون چاپی با متون خطی یا دست نویس (اسناد عادی تنظیمی در دفاتر املاک و خودرو) و تفسیر‌های متعدد ناشی از آن منشأ تشکیل اختلافات و دعاوی گوناگون در محاکم قضایی دادگستری استان تهران شده‌است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران تصریح کرد: با توجه به جلسه گذشته شورای پیشگیری از وقوع جرم مرکز استان تهران که با حضور رئیس اتاق اصناف تهران و رؤسای اتحادیه صنف مشاورین املاک و اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان اتومبیل تهران برگزار شد، مقرر شد مواردی که در
مبایعه نامه‌ها باعث ایجاد تعارض در آراء محاکم قضایی می‌شود شناسایی شود سپس در کمیته دیگری این امر مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهادات ارائه شود. وی افزود: بر این اساس، نشستی در جهت رفع تعارضات در متون چاپی قولنامه‌ها با متون دست نویس با حضور نماینده حقوقی آن اتاق به همراه رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک و رئیس اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان اتومبیل تهران در محل این معاونت برگزار شد. دیزجی در ادامه خاطرنشان کرد: از آنجا که براساس ماده چهار مبایعه نامه‌ها شرایط مربوط به تنظیم سند قید شده و در همین بند تعهداتی برای طرفین (خیار تخلف از شرط) در نظر گرفته شده، ولی در بند ۶ ماده ۶ مبایعه نامه (۶-۶) کلیه خیارات از طرفین اسقاط شده است، براین اساس تعارض بین مواد موصوف در مبایعه نامه باعث شده است آراء متعارضی توسط محاکم صالح صادر شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران گفت: در جهت حل تعارض مقرر شد بند ۶ ماده ۶ (۶-۶) بدین نحو اصلاح شود که کلیه خیارات از جمله خیار غبن به استثنا خیار تدلیس و خیار تخلف از شرط به شرح مقرر در این مبایعه نامه با اقرار طرفین اسقاط شود.

انعقاد موافقتنامه انتقال محکومین بین ایران و تاجیکستان
وزیر دادگستری از انعقاد موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری ایران و تاجیکستان خبر داد. امین حسین رحیمی درباره معاهدات منعقده در سفر اخیر رییس جمهور به تاجیکستان، گفت: مواففت نامه همکاری قضایی انتقال محکومین بین جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تاجیکستان منعقد شد که از طرف دولت ایران، وزارت دادگستری آن را امضا کرد و از طرف آنها، دادستان کل تاجیکستان آن را امضا کرد. وی افزود: ما مراودات زیادی با تاجیکستان داریم. افرادی ممکن است برای مسافرت و تحصیل به این کشور بروند یا فعال اقتصادی اند و ممکن است به هر دلیل دچار مشکل شوند و محکومیت پیدا کنند و ممکن است از اتباع تاجیکستان در ایران این اتفاق برایشان بیفتد؛ لذا موافقتنامه ای که امضا کردیم در این راستاست و اگر محکومینی از هر کشور در کشور دیگری باشد باهمدیگر جابجا می شوند. این موافقتنامه برای کمک به خانواده های آنهاست زیرا کسی که مرتکب جرم شده باید مجازاتش را تحمل کند.

توزیع بسته‌های حمایتی بین دانش‌آموزان خانواده زندانیان اردبیل
همزمان با بازگشایی مدارس، بسته‌های حمایتی شامل کیف و نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند زندانی استان اردبیل توزیع شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین کثیرلو، رییس کل دادگستری استان اردبیل در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از تمامی عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) و آنانی که از پیاده‌روی اربعین جامانده‌اند می‌خواهیم تا هزینه این سفر را در راه کمک به خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست زندانیان و آزادی مددجویان معسر و آبرومند صرف کنند. یاسر امجدی، مدیرکل زندان‌های استان اردبیل نیز بیان کرد: ارزش مالی بسته‌های نوشت‌افزاری بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال بوده و این حرکت خیرخواهانه با مساعدت خیرین و نهادهای حمایتی به‌ویژه اداره‌کل اوقاف و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به‌صورت همزمان در تمامی مراکز تابعه آغاز شد و انتظار داریم در روزهای آینده با مشارکت بیشتر مردم خیر و استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی، همچنان تداوم داشته باشد.

بازدید از سازمان قضائی نیروهای مسلح
همچنین رییس کل دادگستری اردبیل در ادامه بازدید‌های دوره‌ای از سازمان‌های قضایی تابعه، از سازمان قضایی نیروهای مسلح استان بازدید کرد.
رییس تشکیلات قضایی استان در این بازدید به مهمترین اولویت‌ها و برنامه‌های تشکیلات قضایی استان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین رویکردهای تشکیلات قضایی استان عمل بر اساس سند تحول قضایی است و سند تحول قضایی یک سند بنیادی و سندی سازمانی است که عمل بر مبنای آن تکلیف قانونی و شرعی برای تشکیلات قضایی ایجاد کرده است لیکن دستگاه قضایی استان نیز بطور جد و قاطعانه و به صورت مدون و برنامه ریزی شده سیاست‌ها و برنامه های ابلاغی از مرکز را اجرایی می‎کند.
رییس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به راه‌اندازی 62 سامانه مرتبط با فناوری در دستگاه قضایی بر لزوم بروز بودن فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی و بهرمندی بیشتر از خدمات الکترونیکی بر بستر وب تأکید کرد. رییس کل دادگستری استان اشاعه و ترویج تفکر بسیجی در جامعه را بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: مسلما روحیه بسیجی و کار جهاد گونه در تشکیلات قضایی موجب تسریع در رسیدگی ها و جلب رضایتمندی عمومی مردم است و این امر از مهمترین اهداف در دستگاه قضایی است. رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان نیز ضمن ارائه گزارشی مختصر از عملکرد سازمان گفت: رسیدگی در سازمان نه تنها به روز بلکه به ساعت است و این مرهون همت شبانه روزی همکاران است. کریم نوروزی همچنین به طرح مسائل و مشکلات موجود از جمله وضعیت نامناسب محل ساختمان سازمان پرداخته خواستار پی گیری و برطرف شدن این مشکل از سوی رییس تشکیلات قضایی استان شد. بازدید از پروژه‎های احداث شده مصوب سفر رییس قوه‌قضاییه، بازدید از شعبات از دیگر برنامه هایی رییس کل دادگستری استان بود.

ترویج فرهنگ صلح و سازش نیازمند تلاش همگانی است
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: همه باید کمک کنیم تا مسئولیت پذیری اجتماعی ارتقاء یافته و فرهنگ صلح و سازش و آموزش در جامعه رواج یابد. سیدمهدی قویدل در نشست هم‌اندیشی با اهالی محله صنعتی کرمان اظهار کرد: با توجه به تهاجمات غربی و از هم گسیختن مرز‌های فرهنگی، تنهایی افراد در خانواده و جامعه امروز افزایش یافته و یک گسست عمیق بین اعضای خانواده ایجاد شده است؛ در حالی‌که تاکیدات دین مبین اسلام بر همگرایی، انسجام و اتحاد است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با تاکید بر اینکه باید به فرهنگ ارزشی امر به معروف و نهی از منکر بیش از پیش توجه شود، عنوان کرد: دشمنان همواره تلاش می‌کنند تا بی‌تفاوتی را در جامعه نهادینه سازی کنند، به همین جهت وظیفه ما این است که نگذاریم تنهایی‌ها رواج یابد و در این راستا می‌توان با تکیه بر جلب حمایت‌های مردمی که از مبانی اصلی جمهوری اسلامی ایران است، گام برداشت.
وی سپس با تاکید بر جلب مشارکت‌های مردمی گفت: نیاز است بسیاری از دعاوی و جرایم به وسیله خود مردم حل شود، به گونه‌ای که ابتدا زمینه‌های وقوع اختلاف و آسیب شناسایی و سپس با مشارکت مردم مرتفع شوند.
قویدل با اشاره به اینکه ایجاد صلح و سازش و اصلاح ذات البین در آیات و راویات زیادی به صراحت بیان شده‌است، تصریح کرد: بر اساس سند تحول دستگاه قضایی، قوانین و اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که تاکید بر اجتماع محوری و جذب مشارکت‌های مردمی است، می‌توان ضمن راهبری گروه‌های مردمی، بسیجی و جهادی، شهردار محله‌ها، شورای اجتماعی، هیات امنای مساجد و هیئات مذهبی، از ظرفیت آن‌ها جهت رفع مشکلات مردم و کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه نگاه کیفری صرف به دنبال سرکوب و مجازات فرد مجرم است، افزود: نباید اجازه دهیم به افراد برچسب بزه بخورد؛ بلکه باید با اقدامات پیشگیرانه، اصلاح‌گرایانه و حمایتی از آن‌ها محافظت شده و جامعه را به سمت سلامت و امنیت سوق دهیم.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تاکید کرد: تلاش ما این است که با استفاده از همه ظرفیت‌ها و تکیه بر گروه‌های مردمی فرهنگ گذشت را ترویج دهیم و در این راستا برابر دستورالعمل‌های قوه‌قضاییه آمادگی خود جهت حمایت‌های معنوی از گروه‌های جهادی و مردمی را اعلام می‌داریم.

جلوگیری از اطاله دادرسی با ارائه نظرات فنی کارشناسان رسمی
معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان کردستان اظهارکرد: کارشناسان رسمی با ارائه نظرات فنی و دقیق خود در مهلت مقرر و در حیطه تخصصی و جغرافیایی از اطاله دادرسی در محاکم جلوگیری می‌کنند.
علی رشیدی در آیین تحلیف اولین گروه از کارشناسان رسمی جدیدالورود دادگستری استان کردستان، گفت: ارتباط دادگستری با کانون کارشناسان رسمی یک ارتباط تنگاتنگ، دوسویه و موثر است. وی تاکید کرد: کارشناسان رسمی با ارائه اظهارنظر‌های فنی، دقیق، مستدل و جامع در حیطه تخصصی شغلی خود و در مهلت مقرر، محاکم را در صدور رأی یاری کرده و از اطاله دادرسی جلوگیری می‌کنند. رشیدی افزود: رعایت امانتداری و بی طرفی از اصول مهم دیگر کار کارشناسی است و کارشناسان رسمی باید ضمن حضور در جلسات اجرای قرار کارشناسی با حضور طرفین دعوی، به احقاق حق در جامعه کمک کنند. وی اضافه کرد: معاونت فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان کردستان با ایجاد امکان «خودکاربری» برای کارشناسان رسمی این موقعیت را فراهم کرده تا بدون حضور در دادگاه و در کمترین زمان ممکن از طریق سیستم نظریات کارشناسی خود رابه کارتابل قضات ارسال کنند.

تعیین دادیار ویژه برای نزاع‌های بیمارستانی در کرمانشاه
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه از تعیین دادیار ویژه برای نزاع‌های بیمارستانی و به منظور صدور احکام قاطع و پیشگیری از بروز حوادث بعدی خبر داد و گفت: دادستانی به دنبال افزایش امنیت در بیمارستان‌های استان است. شهرام کرمی در نشست پیشگیری از وقوع نزاع‏های مردمی در بیمارستان‏ها و مراکز درمانی و پشتیبانی انتظامی از کادر درمان با تاکید بر جلوگیری از کشیده شدن نزاع‎های خیابانی و طایفه‎ای به داخل بیمارستان‎ها، اظهار کرد: در صورت وقوع نزاع و درگیری به‎‏ویژه در مناطق حاشیه‎نشین و مناطق روستایی، فرماندهی انتظامی شهرستان از طریق کلانتری‎ها و پاسگاه‎های مربوطه نسبت به شناسایی کانون‎های نزاع و همچنین پیشگیری از حوادث بعدی اقدام کند تا درگیری‎های ایجادشده، به محیط بیمارستان‎ها و مراکز آموزشی و درمانی و در نتیجه بروز مسایل و مشکلات بعدی برای مراجعه‎کنندگان و کادر درمان منتهی نشود. وی افزود: اگر وقوع نزاع‎ها و زخمی شدن اشخاصی از طرفین، احتمال بروز پیامدهای بعدی آن در محیط بیمارستان‎ها متصور باشد، ریاست پلیس پیشگیری استان یا فرماندهی انتظامی شهرستان باید علاوه بر انجام اقدامات لازم از طریق شناسایی کانون‎های نزاع، نسبت به استقرار پرسنل انتظامی در بیمارستان محل بستری شخص آسیب‎دیده به منظور پیشگیری و مقابله با هرگونه نزاع در محیط بیمارستان مبادرت کنند. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه ادامه داد: بنابراین در صورت نیاز به بستری افراد در نزاع‌‎هایی که احتمال ادامه درگیری در محیط بیمارستان محل بستری، وجود دارد، فرماندهی انتظامی یا پلیس پیشگیری نسبت به استقرار نیرو اقدام کنند.وی تصریح کرد: به منظور تأمین امنیت بیشتر محیط بیمارستان‎ها و مراکز آموزشی و درمانی و پیشگیری از مسایل و مشکلات بعدی و استفاده از نیروهای مجرب، دانشگاه علوم پزشکی در انعقاد قراردادهای خود به منظور تأمین نیروهای حفاظتی، استفاده از مؤسساتی را در نظر بگیرد که توانایی انتظامی مقابله با درگیری‎ها را داشته و به نحوی با عملکرد خود بتواند نقش پیشگیرانه نیز داشته باشد. کرمی اضافه کرد: همچنین با عنایت به اینکه امروزه با افزایش استفاده از دوربین‎های مداربسته، بخش گسترده‎ای از امنیت بیمارستان‎ها و مراکز آموزشی و درمانی، وابسته به سیستم‎های نظارتی است، حراست بیمارستان‎ها باید به صورت ویژه بر دوربین‎های مداربسته بیمارستان‎ها نظارت داشته باشند و همچنین از پخش شدن فیلم‎های آن در فضای مجازی جلوگیری کنند. وی افزود: با توجه به اینکه بیمارستان‎ها محیط های شلوغ و پرترددی هستند که نصب دوربین مداربسته می‎تواند تأثیر بسیاری در جلوگیری از وقوع جرایم و حفط امنیت کارکنان و بیماران داشته باشد، نصب این دوربین‎ها، محدود به داخل بیمارستان‎ها و مراکز آموزشی و درمانی نشود و درب‎های ورودی و خروجی کلیه بیمارستان‎ها و مراکز درمانی در سطح شهر کرمانشاه مجهز به دوربین مداربسته شود.

حمایت


insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در یکشنبه, 04 مهر 1400 14:06

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 28,907
یورو 32,593
پوند 38,602
یوان چین 4,578
دینار عراق 202
دینار کویت 96,900
درهم 7,872
لیر 2,190
سکه بهار آزادی 12,351,000
سکه امامی 12,556,000
نیم سکه 6,550,000
ربع سکه 3,800,000
سکه 1 گرمی 2,320,000
طلای 24 عیار 1,668,100
طلای 18 عیار 1,251,100
طلا مثقالی 5,422,000
طلا اونس 179
بیت کوین 1,619,706,328
اتریوم 138,637,972
مابقی ارزها
دلار کانادا 22,930
دلار استرالیا 20,810
دلار نیوزلند 20,060
دلار سنگاپور 21,400
دلار هنگ کنگ 7,030
ریال عربستان 8,451
ریال قطر 8,100
ریال عمان 75,980
فرانک سوییس 31,850
کرون سوئد 3,251
کرون دانمارک 4,580
کرون نروژ 3,225
دینار بحرین 77,100
لیر سوریه 81
روپیه هند 400
روپیه پاکستان 180
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 58
لاری گرجستان 9,430
رینگیت مالزی 3,810
بات تایلند 880
افغانی 310

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش