text1

جمعه, 02 مهر 1400-

اخبار مهم حقوقی قضائی کشور

دیده بان هشتم : حسام الدین آشنا مجرم شناخته شد

 

اخبار مهم حقوقی قضائی

 

پرونده جرم سیاسی متهم حسام الدین آشنا به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به ریاست قاضی شقاقی در شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد.
مومنی راد، بیان کرد: در دو شکایت این پرونده قبلا در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شده بود و بعد از اعتراض متهم دیوان عالی کشور آنرا به شعبه هم عرض (شعبه ششم) عودت داد.
وی بیان کرد: دادگاه با حضور هیات منصفه‌ای غیر از اعضای دادگاه قبلی شروع شد و پس از سخنان رییس دادگاه نماینده مدعی العموم به شرح کیفرخواست پرداخت.
سخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی تصریح کرد: با توجه به عدم حضور متهم وکیل او به صورت مبسوط و تفصیلی به دفاع از او پرداخت و سپس متهم با تاخیر ۴۰ دقیقه‌ای وارد شد و دفاعیات خود را مطرح کرد و بعد از خاتمه دادگاه هیات منصفه جرایم سیاسی وارد شور شد و پس از اتمام شور رای گیری به‌عمل آمد. مومنی راد خاطرنشان کرد: هیات منصفه در یک اتهام و دو شکایت متهم را با اکثریت آرا مجرم دانست و ضمنا با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف دانست.

 

بخشش قاتل شوشی پس از ۴ سال انتظار قصاص
رییس دادگستری شوش از نجات یک محکوم به قتل از چوبه دار پس از چهار سال انتظار اجرای حکم قصاص، خبر داد.
اسکندر خطایی اظهار کرد: چهار سال پیش بین دو طایفه در شهرستان شوش بر سر اختلافات قبلی، درگیری رخ داد که در این نزاع یک نفر به قتل رسید و آتش اختلافات بین این دو طایفه شدیدتر شد. وی افزود: پس از دستگیری قاتل، خانواده وی افراد زیادی را برای پادرمیانی جهت جلب رضایت اولیای دم، فرستاند ولی خانواده مقتول اصرار بر قصاص قاتل داشتند.
خطایی خاطرنشان‌کرد: با توجه به بافت عشایری شوش و اینکه ظرفیت صلح و سازش بین مردم این شهرستان زیاد است، پرونده برای فراهم کردن زمینه مصالحه به شعبه شورای حل اختلاف ویژه عشایر شوش ارجاع داده شد و اعضاء با تلاش خود و تشکیل چندین جلسه با سران و بزرگان دو طایفه، زمینه را برای رهایی محکوم به قصاص و صلح و سازش بین این دو طایفه فراهم کردند.
رییس دادگستری شوش گفت: به میمنت ایام دهه ولایت و عید سعید غدیرخم در جلسه‌ای با حضور اینجانب، دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان و اعضای شعبه شورای حل اختلاف ویژه عشایر شوش پرونده قتل بین دو طایفه که بیش از چهار سال به طول انجامید، اولیای دم با سنت حسنه عفو و بخشش از قصاص قاتل فرزند خود گذشت کردند و زندگی دوباره به قاتل بخشیدند و این بخشش منجر به صلح و سازش بین این دو طایفه شد.

 

برگزاری رویداد آنلاین پنجمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها
پنجمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها با محوریت کارآفرینی اجتماعی از دهم تا دوازدهم مرداد در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در حال برگزاری است.
محمد لاری‌لواسانی، دبیر علمی جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها در شروع رویداد نهایی این جشنواره، درباره چگونگی برگزاری و داوری‌ها گفت: به دلیل همه‌گیری کرونا این جشنواره کمی با تاخیر برگزار شد ولی عزم این معاونت بر این بود که اهتمام عزیزانی که دغدغه‌مند بوده و در این جشنواره شرکت کردند به نتیجه برسد، لذا جشنواره در قالب 3 روز آموزش و 2 روز داوری برگزار می‌شود.
لاری‌لواسانی به آمار کمی جشنواره اشاره کرد و افزود: شرکت‌کنندگان در جشنواره حدود 500 تیم در قالب طرح و ایده در محورهای مختلف ثبت‌نام کرده و ایده به ثبت رسانده‌اند که این طرح و ایده‌ها از سوی 4 داور در حوزه محتوای کسب و کار و هرکدام از طرح‌ها از سوی یک متخصص داوری محتوا در حوزه مشخص به دقت بررسی شده است.
وی اضافه کرد: نتیجه این داوری‌ها، برگزیده شدن 30 طرح و ایده بود که در چند روز آینده در خدمت شرکت‌کننده‌ها خواهیم بود. این کلاس‌ها و آموزش‌های مانیتورینگ به منظور رقابت شرکت‌کننده‌‌ها در فضای بهتر برنامه‌ریزی شده است تا از حیث مفهوم کسب و کار به طرح‌ها
توجه شود.
دبیر علمی جشنواره درباره محتوای طرح‌ها بیان کرد: بسیاری از طرح‌ها با جنبه خیرخواهانه و همکاری جمعی مطرح شده و اعتقاد ما این است اگر قرار باشد یک طرح استوار باقی بماند باید شرایط اقتصادی برای آن دیده شود. در طرح‌های ارسال شده، اغلب این مسئله یا دیده نشده و یا بسیار ضعیف به آن پرداخته شده است لذا برای هماهنگی بین نگاه افراد، این کلاس‌ها برگزار می‌شود.
لاری‌لواسانی ادامه داد: در روزهای اول جشنواره، مفاهیم جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری جسورانه به اعضای شرکت‌کننده ارائه و در روز دوم امکان‌سنجی طرح‌ها به لحاظ اقتصادی از سوی محسن صیقلی، مدرس حوزه کسب و کار آموزش داده خواهد شد. همچنین در روز پایانی هم چگونگی دفاع از طرح و جمع‌بندی ایده‌ها به شرکت‌کننده‌ها آموزش داده می‌شود.
وی در پایان ضمن اشاره به برنامه‌ریزی جشنواره ششم گفت: در روز چهارشنبه و پنجشنبه، داوری نهایی انجام می‌گیرد و 10 طرح به عنوان طرح‌های منتخب معرفی می‌شوند. در مراسم اختتامیه که با حضور مقامات ارشد قوه قضائیه برگزار می‌شود، 3 تیم برتر جوایز نقدی دریافت می‌کنند و از سایر طرح‌ها تقدیر و حمایت خواهد شد تا در دوره‌های بعد به نتیجه برسند.
جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها با محوریت کارآفرینی اجتماعی با حضور 30تیم برتر در قالب 3تیم از تهران به صورت حضوری و 27 تیم از استان‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود.
پیشتر اکبر تهرانی، رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها، هدف از برگزاری این جشنواره را استفاده از پتانسیل‌ کارآفرینی اجتماعی و استارتاپ‌ها در راستای پیشگیری از جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد.
تهرانی با برشمردن محورهای پنجمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها، مهم‌ترین آن‌ها را پیشگیری از جرایم اقتصادی، فساد اداری، جرایم و آسیب‌های فضای مجازی، اعتیاد و قاچاق مواد مخدر، جرایم و تخلفات رانندگی، جرایم و تخلفات حوزه پزشکی، جرائم مالکیت معنوی، ارائه خدمات حقوقی و قضایی و مشارکت و مسئولیت اجتماعی، دانست.
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی قوه‌قضاییه عنوان کرد که 10 تیم برتر این جشنواره از 6 ماه خدمات مانیتورینگ رایگان بهره‌مند می‌شوند.

 

پیگیری مشکلات عظیم خودرو بروجرد در قوه‌قضاییه
رییس کل دادگستری لرستان گفت: در کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوه‌قضاییه، رفع مشکلات عظیم خودرو بروجرد در حال پیگیری است.
محمد رزم در حاشیه بازدید از کارخانه عظیم خودرو بروجرد، اظهار کرد: این مجموعه ظرفیتی قابل توجه، مهم و اشتغال‌زا در شهرستان بروجرد است که امروز از بخش‌های مختلف و خطوط جوش و بدنه، تست، رنگ و ... کارخانه بازدید شد و با وجود برخی مشکلات جاری، ضرورت دارد تولید این کارخانه نباید متوقف باشد. وی خاطرنشان کرد: اموال، املاک و دارایی‌های این مجموعه معادل ۲۵۰۰ میلیارد تومان است و با ۲۵۰ هکتار زمین توان به‌کارگیری و اشتغال ۷۰۰ نفر در شرایط ایده‌آل را دارد. رییس کل دادگستری لرستان با اشاره به تولید سالانه ۸۰ هزار دستگاه خودرو توسط کارخانه عظیم خودرو بروجرد، گفت: موانع قضایی و حقوقی این مجموعه در استان نبوده و پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل و در نهایت رای دادگاه نیز صادر و قطعی شده است. رزم با بیان اینکه در راستای کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوه‌قضاییه رفع مشکلات عظیم خودرو در حال پیگیری است، افزود: این کارخانه هیچ دیونی نداشته و تسهیلاتی نیز دریافت نکرده که قابل توجه و ارزشمند است و باید رفع مشکلات آن بصورت ویژه پیگیری شود.
وی با تاکید بر ضرورت جبران ضرر و زیان شکات خصوصی، از پیگیری‌ها برای راه‌اندازی مجدد کارخانه عظیم خودرو در راستای شعار حمایت از تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها خبر داد و بیان کرد: باید از ظرفیت ستاد اقتصادمقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جهت راه‌اندازی و احیای این‌گونه کارخانه‌ها استفاده شود.

 

تعیین شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده اخلال‌گران امنیت در گلستان
رییس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به حمایت قاطع دستگاه قضایی از ماموریت‌های نیروی انتظامی گفت: برنامه دادگستری حمایت قاطع از نیروی انتظامی برای تامین امنیت بهتر و پایدار در گلستان است.
حیدر آسیابی در دیدار با سردار محمد سعید فاضل دادگر، فرمانده انتظامی استان گلستان با اشاره به حمایت قاطع دستگاه قضایی از ماموریت‌های نیروی انتظامی گفت: برنامه دادگستری حمایت قاطع از نیروی انتظامی برای تامین امنیت بهتر و پایدار در گلستان است.
رییس کل دادگستری گلستان اظهار کرد: نیروی انتظامی یکی از ارکان مهم تامین امنیت اجتماعی است و وظیفه دستگاه قضایی حمایت قاطع از ماموریت‌های پلیس است و در این زمینه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم. وی تصریح کرد: موضوع امنیت در گلستان به عنوان یکی از استان‌های مقصد گردشگری مهم و حیاتیست و بنا داریم برنامه جامع و پیشگیرانه با کمک پلیس برای ناامن کردن فضا برای اراذل و اوباش را در استان گلستان تدوین کنیم.
هاشمیان از تعیین شعب ویژه در دادسرا‌ها و دادگاه‌های استان گلستان برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده اراذل و اوباش خبر داد و گفت: به اراذل و اوباش و کسانی که امنیت مردم را مخدوش کنند و اقتصاد گردشگری استان گلستان را به خطر بیاندازند، اجازه عرض اندام نخواهیم داد.
فرمانده انتظامی استان گلستان نیز در این دیدار گفت: پلیس همیشه از حمایت دستگاه قضایی برخوردار است و تحقق اولویت ما که حفظ جان، مال و ناموس مردم است در سایه تعامل و همدلی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی امکان پذیر است.
فرمانده انتظامی استان گلستان و جمعی از معاونان وی امروز با رئیس کل دادگستری استان گلستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

امضای تفاهم‌نامه ساخت فیلم سینمایی به منظور پیشگیری از بروز جرایم خشن
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: غنای فرهنگ و ادب استان باید در قالب تولیدات فرهنگی و هنری هر چه بیشتر به جامعه ملی و بین‌المللی معرفی شود.
یدالله موحد در جلسه تبادل تفاهم‌نامه ساخت فیلم سینمایی با موضوع پیشگیری از خشونت و مجازات‌های جایگزین به کارگردانی مسعود اشجعی و با مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان بیان کرد: در تولید این فیلم سینمایی باید به حساسیت‌های کار قضایی و زندانبانی و دشواری‌های این بخش توجه شود. رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که کار‌های فرهنگی در دراز مدت اثرگذار است، خاطرنشان کرد: با تولید آثار فاخر و کیفی می‌توان این آثار را در سطح ملی و بین المللی نیز به نمایش گذاشته و مزایای آن‌ها در توسعه فرهنگی کشور استفاده کرد.
موحد افزود: بهره‌گیری از ابزار هنر در انتقال مفاهیمی از جمله پیشگیری از خشونت و مجازات‌های جایگزین حبس دو هدف اصلی ساخت این فیلم سینمایی است. وی ادامه داد: فیلم سینمایی «دکتر جیم و آقای واو» به کارگردانی«مسعود اشجعی» کارگردان کرمانی با مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، به مرحله تولید رسیده است. وی بیان کرد: این فیلم در ژانر کمدی اجتماعی و با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از خشم و همچنین معرفی و برجسته کردن قانون مجازات جایگزین حبس در سیستم قضایی کشور تولید می‌شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: با توجه به افزایش خشونت و آثار ناشی از خشم در جامعه در فیلم نامه فیلم سینمایی «دکتر جیم و آقای واو» سعی شده است این نقیصه اجتماعی در قالب قصه کمدی و در لایه‌های درام طرح و زیربنا و عواقب آن در طول قصه واکاوی شود که این مقوله با مشورت و نظارت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان انجام شده و به پیشنهاد این معاونت مقرر گردید بحث مجازات‌های جایگزین حبس نیز در فیلم نامه گنجانده شود و بر اساس فیلم نامه موجود پروانه ساخت جدید اخذ شده است.
سید مهدی قویدل اظهارکرد: زمان تولید این فیلم از شروع تا پایان حداقل سه ماه به طول می‌انجامد.


اخذ رضایت در 37 درصد پرونده های حل اختلاف کردستان
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کردستان گفت: ۳۷ درصد از پرونده‌های قضایی استان کردستان با همکاری مردم و شورا‌های حل اختلاف در سال جاری منجر به صلح و سازش شده است که خوشبختانه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است. بهادر اسدی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کردستان در گفت‌وگو با میزان با بیان اینکه همه اختلافات نباید به محاکم فرستاده شود، بیان کرد: افزایش صلح و سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف و تداوم و توسعه این امر مهم و مبارک فارغ از اینکه عملکرد درخشان و کارنامه قابل قبول و در خور تقدیر شوراهاست، عامل مهمی در جهت افزایش میزان رضایت‌مندی مراجعان و جلوگیری و پیشگیری از اطاله دادرسی و همسوسازی اهداف با سند تحول و سند امنیت قضایی و منویات ریاست قوه قضاییه است. وی با اشاره به رفتار‌های کدخدامنشی و اهتمام برای صلح و سازش در بین دعاوی مردمی، افزود: همکاری مردم و اعضای شورا‌های حل اختلاف در کاهش ورودی پرونده‌های قضایی و صلح و سازش ضروری است و باید فرهنگ اسلامی ایجاد مصالحه و سازش در بین مردم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. معاون توسعه حل اختلاف استان کردستان در خصوص ستاد ملى صبر نیز گفت: این ستاد در واقع از سه کلمه صلح و سازش، بخشایش و رضایت تشکیل شده و در استان کردستان نیز همگام با تمامی استان‌ها ستاد استانی به ریاست رئیس کل دادگستری استان کردستان تشکیل شده است. اسدی افزود: این موضوع یک امر فراقوه‌ای است و همه ارگان‌ها و نهادهاى مختلف مى توانند عضو آن باشند و تعداد زیادى از بزرگان و ذی نفوذان محلی در این ستاد حضور دارند و به اخذ رضایت به ویژه در خصوص قصاص کمک مى‌کنند و هیات‌های صلح با اولویت روستا‌های استان کردستان در حال شکل‌گیری است که محوریت این هیات‌های صلح ماموستایان و افراد ذی نفوذ و معتمد محلی هستند.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در سه شنبه, 12 مرداد 1400 10:35

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 27,681
یورو 32,459
پوند 38,203
یوان چین 4,305
دینار عراق 207
دینار کویت 93,170
درهم 7,538
لیر 3,160
سکه بهار آزادی 11,448,000
سکه امامی 11,864,000
نیم سکه 5,950,000
ربع سکه 3,500,000
سکه 1 گرمی 2,207,000
طلای 24 عیار 1,541,600
طلای 18 عیار 1,156,200
طلا مثقالی 5,010,000
طلا اونس 176
بیت کوین 1,245,645,000
اتریوم 83,043,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 21,950
دلار استرالیا 20,380
دلار نیوزلند 19,980
دلار سنگاپور 20,640
دلار هنگ کنگ 6,750
ریال عربستان 8,088
ریال قطر 7,730
ریال عمان 72,260
فرانک سوییس 30,170
کرون سوئد 3,300
کرون دانمارک 4,730
کرون نروژ 3,265
دینار بحرین 73,580
لیر سوریه 76
روپیه هند 410
روپیه پاکستان 185
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 8,920
رینگیت مالزی 3,650
بات تایلند 857
افغانی 335

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش