text1

چهارشنبه, 10 آذر 1400-

پافشاری مجلس بر محاکمه عاملان «کرسنت»/ جای پاسخ‌گویی زنگنه کجاست؟

دیده بان هشتم : یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با ارائه سامانه احراز هویت غیرحضوری به بانک‌ها و بورس، به جمع ارائه‌دهندگان خدمات احراز هویت غیرحضوری به قوه قضائیه پیوست.

میثم فقیهی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیازمندی‌های خاص و بازار رو به رشد خدمات شناسایی هویت، باعث شد تا این شرکت فعالیت خود را با رویکرد خدمت محور در حوزه احراز هویت غیرحضوری آغاز کند.

 

کرسنت

 

وی سامانه احراز هویت غیرحضوری با نام «آشنامی» به مخاطبان بازار بورس و سرمایه را از محصولات این شرکت نام برد و ادامه داد: با گسترش تعاملات غیرحضوری، نیاز سازمان‌های دولتی و خصوصی به تعیین هویت مشتریان خود افزایش یافته است و بر این اساس ما با ارائه این سامانه به بانک‌ها و بورس، به جمع ارائه‌دهندگان سرویس احراز هویت غیرحضوری قوه قضاییه پیوستیم.

 

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، فقیهی با بیان اینکه این سامانه به کسب وکارها امکان می‌دهد تا سریع‌تر و امن‌تر، احراز هویت شوند، خاطر نشان کرد: آن‌چه که این محصول امکان ورود به بازارهای جهانی و رقابت با شرکت‌های فعال در حوزه‌های مشترک را فراهم می‌کند، تفاوت قیمت ارائه شده برای محصولات آن است.


آنچه دوباره پرونده کرسنت را در مجلس باز کرد، محکومیت مجدد و اخیر ایران در این پرونده است که در نامه مجلسی‌ها به آن اشاره و تاکید شده بود: با وجود انتقال گاز سهم ایران از میدان مشترک به امارات متاسفانه شرکت کرسنت اقدام به طرح دعوی در دیوان داوری نموده و شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ محکوم به نقض قرارداد شده و اخیرا نیز با پایان دولت دوازدهم محکوم به پرداخت خسارت شده است.

 

اما از آنجا که جز رای قضایی ضعیف صادره در سال ۱۳۹۱ اقدام موثری از سوی قوه قضائیه جهت برخورد با رشوه دهندگان و رشوه گیرندگان و افراد اصلی موثر در انعقاد قرارداد باطل مذکور صورت نگرفته، حالا نمایندگان خواستار محاکمه و برخورد قاطع و قانونی با متخلفان این پرونده شدند.

 

* ماجرای کرسنت چیست؟

 

قرارداد جنجالی «کرسنت» در دولت دوم اصلاحات و در سال ۱۳۸۱ بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران امضا شد؛ قراردادی که بر اساس آن ایران باید گاز ترش یا فرآوری نشده تولیدی میدان گازی سلمان را از دی ماه سال ۱۳۸۳ به مدت ۲۵ سال به امارات متحده عربی صادر کند.

 

در این قرارداد قیمت نفت برای محاسبه قیمت گاز برای دو دوره ۷ و ۱۸ ساله به طور ثابت ۱۸ و ۴۰ دلار تعیین شده بود و این در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت نفت در حال افزایش بود. این قرارداد تا آنجا تامل برانگیز بود که حسن روحانی در زمانی تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی در نامه‌ به رئیس جمهور وقت اعلام کرد که قرارداد کرسنت خارج از چارچوب قانون و از طریق واسطه گری عنوان کرده بود.


حواشی این قرارداد جنجالی سبب شد تا دولت نهم، اجرای آن را منوط به اصلاح قیمت کند اما اسناد تخلف در این قرارداد، ابعاد تازه‌ای به آن داد و با محرز شدن تخلفات پرونده‌ای در این زمینه تشکیل و افرادی به اتهام فساد و دریافت رشوه در این قرارداد بازداشت و به دادگاه معرفی شدند.

 

اگرچه فساد در پرونده کرسنت و اخذ رشوه در انعقاد این قرارداد محرز شده بود، اما از سوی دیگر شرکت اماراتی به دلیل اجرانشدن این قرارداد، شکایتی تسلیم مراجع بین المللی کرده و درخواست غرامت می‌کند. ایران با این استدلال که در انعقاد قرارداد تبانی و اعمال نفوذ صورت گرفته در دادگاه لاهه از خود دفاع کرد.

 

در جریان کشف اسناد تخلفات کرسنت یکی از این اسناد توسط واحد مبارزه با جرایم سازمان یافته انگلستان از دفتر عباس یزدان‌پناه یزدی کارگزار اصلی امضاء قرارداد کرسنت در لندن به دست آمده بود، فردی که ایران خواستار شهادت او در دادگاه لاهه شده بود و هرچند در جلسه مقدماتی به صورت ویدئو کنفرانس در نشست داوری شرکت کرد، اما به ناگهان پیش از ادای شهادت دوم به کلی مفقود شد.

 

بیژن زنگنه که عملکردش بیشترین ابهام را در پرونده کرسنت ایجاد کرده بود با شهادت حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم مبنی بر اینکه قصوری متوجه او در پرونده کرسنت نیست، در دولت یازدهم بر کرسی وزارت نفت تکیه زد و حتی وعده بسته شدن پرونده ایران را داد.

 

* جریمه سنگین ایران بعد از ۲۰ سال

 

اکنون با گذشت قریب به ۲۰ سال از امضاء قرارداد کرسنت ، ماه گذشته شرکت انرژی اماراتی «داناگاز» روز سه‌شنبه مدعی شد که یک دادگاه داوری بین‌المللی در خصوص پرونده گازی کرسنت، شرکت ملی نفت ایران را به پرداخت ۶۰۷.۵ میلیون دلار به دلیل اختلاف در تأمین گاز محکوم کرده است. این اختلافات مربوط به یک قرارداد خرید و فروش گاز ۲۵ ساله میان ایران و شرکت کرسنت است. داناگاز مدعی است که این میزان گاز هرگز تحویل این شرکت نشده است.

 

گفتنی است، کاربران  با ثبت سوژه‌ای محاکمه عاملین این قرارداد را خواستار شده‌اند و تا لحظه تنظیم این گزارش 366 امضا دارد؛ اگر شما هم علاقمند به پیگیری این موضوع هستید به نشانی این سوژه ( اینجا ) بروید و آن را امضا کنید.

 

جریمه سنگین ایران در این پرونده، موجب شد تا نمایندگان مجلس بار دیگر پیگیری این پرونده را در دستور کار قرار دهند و حاصل پیگیری‌های اخیر نامه پرامضای یادشده برای برخورد با مفسدان قرارداد کرسنت به رییس قوه قضاییه بود.


*4 گروه دلالی در قرارداد کرسنت

 

مالک شریعتی، نماینده مردم تهران می‌گوید: طبق اطلاعات این قرارداد که به دلیل محرمانگی به تدریج منتشر شده، قرارداد حاوی مفاسد بسیاری بوده است و 4 گروه دلالی شامل 2 گروه دلالی ایرانی و 2 گروه دلالی امارتی از آن پورسانت گرفته‌اند و اگرچه طی سال‌های 80 تا 83 نهادهای مختلف نظارتی تلاش کردند تا این قرارداد منعقد نشود اما از سال 83 با وجود اینکه شرکت اماراتی نتوانسته بود ضمانت معتبری را ارائه دهد باز هم الحاقی دیگری به آن منعقد شد که بر اساس این خیانت، تعهدات غیرقانونی دیگری به اماراتی‌ها داده شده است.

 

به گفته این نماینده، وکلای ملت از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند تا در اسرع وقت نسبت به همه متهمان فساد و همه کسانی که با انعقاد این قرارداد به صورت شبکه‌ای موجب اخلال در نظام صادراتی ایران و لطمات عمده به منافع و آبروی ملت ایران شده‌اند، برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد.

 

* زنگنه در تلویزیون به ابهامات کرسنت پاسخ می‌دهد

 

از سوی دیگر بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت در توییتی در صفحه شخصی خود خبر داد که دوشنبه اول آذر در یک برنامه تلویزیونی برای پاسخگویی درباره پرونده کرسنت حاضر خواهد شد. او همچنین درخواست کرده فرصت حضور در برنامه گفت‏‌و‏‌گوی ویژه خبری شبکه دو نیز برای رفع ابهامات فراهم شود.

 

این اعلام آمادگی زنگنه بعد از آن مطرح شد که ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه در خصوص وضعیت زنگنه در پرونده کرسنت گفت: در خصوص بخشی از پرونده که مربوط به وزیر نفت و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و در دادگاه در حال بررسی است.

 

عباس گودرزی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره تخلفات صورت گرفته در پرونده کرسنت با یادآوری بی اطلاعی مجلس از این پرونده از همان ابتدا، تصریح می‌کند:اصل 139 قانون اساسی که تأکید دارد چنین مباحثی حتما باید از تصویب مجلس شورای اسلامی بگذرد اما درباره موضوع کرسنت که بسیار مهم است، در نظر گرفته نشد.

 

نصرالله پژمان فر، نماینده مردم مشهد هم هفته گذشته در تذکر شفاهی ضمن قدردانی از اقدام قوه قضائیه به دلیل ورود و برخورد با دانه درشت‌ها و افرادی مانند سیف و عراقچی، گفت: قوه قضائیه به پرونده کرسنت که مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در آن نهفته است ورود کند و با متخلفان این پرونده برخورد جدی شود.

 

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم تاکید می‌کند: روند رسیدگی به پرونده کرسنت در دادگاه بین‌المللی داوری به نفع ایران بود تا اینکه زنگنه در دولت یازدهم مجددا وزیر نفت شد و اکنون طرف ایرانی به پرداخت بیش از ۶۰۰ میلیون دلار محکوم شده است.

 

به اعتقاد وی محاکمه عاملان وضع موجود و محرومیت آنها از مناصب دولتی کشور را از کرسنت های آینده نجات می دهد.

 

کاربران با ثبت سوژه‌ای دیگر با عنوان به متهم ردیف اول پرونده کرسنت تریبون یک‌طرفه داده نشود تاکید کرده‌اند: متأسفانه در اقدامی عجیب و غیرعادلانه قرار است به متهم ردیف اول فساد پرونده کرسنت یعنی بیژن زنگنه در تلویزیون تریبون یک طرفه داده شود! حال اینکه این فرد از حضور در دادگاه در 15 آبان امتناع کرده و خود را بالاتر از قانون می‌داند. از صدا و سیما و مسؤولین مربوطه خواهش می‌کنیم از دادن تریبون یک طرفه به متهم ردیف اول پرونده کرسنت خودداری کرده و ایشان با حضور در دادگاه علنی از خود دفاع نمایند. 

فارس

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

 
منتشر شده در یکشنبه, 30 آبان 1400 13:24

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 28,907
یورو 32,593
پوند 38,602
یوان چین 4,578
دینار عراق 202
دینار کویت 96,900
درهم 7,872
لیر 2,190
سکه بهار آزادی 12,351,000
سکه امامی 12,556,000
نیم سکه 6,550,000
ربع سکه 3,800,000
سکه 1 گرمی 2,320,000
طلای 24 عیار 1,668,100
طلای 18 عیار 1,251,100
طلا مثقالی 5,422,000
طلا اونس 179
بیت کوین 1,619,706,328
اتریوم 138,637,972
مابقی ارزها
دلار کانادا 22,930
دلار استرالیا 20,810
دلار نیوزلند 20,060
دلار سنگاپور 21,400
دلار هنگ کنگ 7,030
ریال عربستان 8,451
ریال قطر 8,100
ریال عمان 75,980
فرانک سوییس 31,850
کرون سوئد 3,251
کرون دانمارک 4,580
کرون نروژ 3,225
دینار بحرین 77,100
لیر سوریه 81
روپیه هند 400
روپیه پاکستان 180
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 58
لاری گرجستان 9,430
رینگیت مالزی 3,810
بات تایلند 880
افغانی 310

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش